Guanciale. Zapewne nie jedno z Was słyszało wcześniej tę nazwę. Ten tajemniczy składnik kuchni włoskiej to nic innego jak suszone podgardle wieprzowe. Jest bardzo tłustym mięsem, ale przy tym niesamowicie delikatnym. Niezastąpiony składnik makaronów: Amatriciana i Carbonara. Bywa wprawdzie czasami zamiennie stosowany z boczkiem w tych potrawach, ale kiedy raz go użyjecie, już nigdy nie wrócicie do boczku! W tym przepisie dowiecie się jak zrobić własne Guanciale. Już po 4 tygodniach będziecie mogli się nim cieszyć. Radość i satysfakcja gwarantowana! :)
Składniki:
- podgardle wieprzowe,
- pół szklanki soli,
- pół szklanki cukru,
- łyżka suszonego tymianku,
- łyżeczka czarnego mielonego pieprzu.
Przygotowanie:
Podgardle myjemy i suszymy ręcznikiem papierowym. Mieszamy wszystkie 4 sypkie produkty razem. Tak przygotowane przyprawy starannie wcieramy w nasze podgardle. Mięso umieszczamy w pojemniku i resztą przypraw posypujemy nasze przyszłe Guanciale. Pojemnik zamykamy i chowamy na 5-7 dni do lodówki. W tym czasie możemy podgardle czymś dociążyć, ale nie jest to konieczne. Przez te kilka dni mięso powinno stracić sporo wody. U mnie podgardle zwykle traci około 1/4 szklanki wody.
Suszenie:
Po zakończonej solance mięso dokładnie myjemy i suszymy ręcznikiem papierowym. Nożem lub innym ostrym narzędziem robimy mały otwór w rogu podgardla. Mięso starannie posypujemy suszonym tymiankiem, świeżo zmielonym czarnym pieprzem i szczyptą soli. Wbijamy dłonią przyprawy, aby mocniej się trzymały. Przez wcześniej przygotowany otwór przeciągamy sznurek lub nabijamy podgardle na metalowy hak. Na tym etapie jesteśmy już o krok od Guanciale. Potrzebujemy już tylko 3 tygodni. Mięso wieszamy albo w lodówce, albo w innym chłodnym i w miarę suchym miejscu.
Prosty przepis, prawda?
Buon Appetito!
Hejo
OdpowiedzUsuńSłyszałem, że Guanciale robi się z policzka wieprzowego.
Łoco chodzi, bo ja laik jestem.
pozdrawiam
Policzki i podgardle to zupełnie inne części wieprzowiny, aczkolwiek znajdujące się blisko siebie. Podgardle w większości składa się z tłuszczu, a policzki są chudym i bardzo delikatnym mięsem. Guanciale przypomina trochę słoninę lub boczek, który często błędnie występuje w internetowych przepisach jako zamiennik tego włoskiego składnika. Dlatego właśnie Guanciale powinno być wykonywane z podgardla wieprzowego, a nie z policzków.
UsuńNa prawdę bardzo ciekawy iw arty uwagi przepis. Akurat kupiłam sobie trochę włoskich przypraw w tym sklepie https://toskanianatalerzu.pl/Przyprawy_wloskie więc sądzę, że będę w stanie takie danie przyrządzić. Mam nadzieję, że rodzince zasmakuje :)
OdpowiedzUsuńNa pewno zasmakuje :) Więcej włoskich przepisów tutaj.
Usuń