Witajcie!
Chyba każdy miłośnik kuchni gruzińskiej zna te pyszne pierożki w formie zakręconych sakiewek. Sekretem ich fenomenalnego smaku jest nadzienie wykonane z mięsa wołowego. Ciasto jest wyrobione z tradycyjnej receptury ciasta na pierogi tj. wody i mąki. Gotowe pierożki gotuję się w lekko osolonej wodzie. Podczas gotowania chinkali wytwarza się z mięsa rosół, który nadaje potrawie wyjątkowy smak i aromat. Ze względu na powstały bulion pierożków nie je się nożem i widelcem. Należy chwycić je palcami za miejsce zwinięcia ciasta, przekręcić do góry nogami i delikatnie wgryźć się w pierożka wypijając jednocześnie powstały rosół. W celu uniknięcia poparzenia rosołem i gorącym pierożkiem polecamy przez chwilę napawać się widokiem parujących chinkali. Osobiście polecamy posypać je kolendrą lub świeżo mielonym pieprzem. Żadne inne dodatki nie są potrzebne, ponieważ chinkali broni się smakiem.
Składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 300 ml ciepłej wody
- 2 łyżeczki soli
Na farsz:
- 500 g mielonego mięsa wołowego i wieprzowego (300 g mięso wołowe i 200 g mięso wieprzowe)
- 1 średnia cebula
- 1 łyżeczka soli
- 300 ml ciepłej wody lub bulionu
- przyprawy: 2 łyżeczki kolendry, 1 łyżeczka pieprz, szczypta chili
Przygotowanie:
- Mąkę przesiewamy przez sito do miski, dodajemy sól i mieszamy. Następnie dodajemy część wody i ugniatamy ciasto do uzyskania jednorodnej, zwartej i delikatnie twardej konsystencji.
- Ciasto dzielimy na trzy części i formujemy kulki.
- Blat i pierwszą kulkę oprószamy mąką, a następnie rozwałkowujemy ciasto na cienki placek. Za pomocą okrągłej foremki / miski z ostrymi brzegami / szerokim kubkiem wycinamy z ciasta okręgi. Resztki z ciasta zbieramy, formujemy ponownie kule, podsypujemy mąką, wałkujemy i wycinamy okręgi. Czynność powtarzamy na kolejnych kulkach ciasta, do momentu gdy całe ciasto rozwałkujemy.
- Cebulę drobno siekamy i dodajemy do miski zawierającej zmielone mięso, sól, kolendrę, pieprz i chili. Całość dokładnie mieszamy, stopniowo dodając wodę lub bulion - im więcej płynu dodamy tym farsz będzie bardziej soczysty i miękki, ale nie może być lejący.
- Na rozwałkowane ciasto umieszczamy 1 łyżkę farszu i zawijamy pierogi na kształt sakiewki, tj. łączymy ze sobą brzegi ciasta, które leża naprzeciwko siebie. Pierogi odkładamy na podsypany mąką blat.
- W dużym garnku gotujemy wodę, lekko solimy i do wrzątku delikatnie wsadzamy gotowe chinkali, od czasu do czasu mieszając drewnianą łyżką. Pierożki gotujemy około 15 minut, do momentu gdy same wypłyną na powierzchnię ogonkiem w dół.
- Gotowe chinkali wyławiamy i wykładamy na talerz.
Brak komentarzy